İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç Kredisi

Bankaların tüketicilerin evlilik, eşya alımı, küçük gereksinimler, tatil gibi ihtiyaçlar söz konusu olduğunda sağladıkları kredi seçenekleridir. İhtiyaç kredileri genellikle hızlı geri dönüş ve oldukça az evrak gerektirir.

 

Bankalar İhtiyaç Kredisi Verirken Nelere Dikkat Ediyor?

İhtiyaç kredisi için bizimle iletişime geçip kredi hesaplaması yaptınız, kendiniz için en uygun ihtiyaç kredisini seçtiniz bu aşamalardan sonra banka, kredi isteğinde bulunan kişilerin bu isteğini onaylamak için, belirli bir risk değerlendirmesi yapmak zorundadır. Bu değerlendirme sonucu her banka için farklılık göstermekle birlikte, özellikler genellikle aynıdır. Banka, ihtiyaç kredisi vermeden önce sizinle ilgili şu noktaları inceler:

 

Mevcut açık kredi hesaplarınız ve geçen 5 yıl içindeki kredi hesaplarınızın yani kredi kartları, bireysel krediler vb durumu.

Daha önce kullandığınız ya da açık konumdaki kredi hesaplarınızdaki ödeme performansınız (gecikmeler, aksamalar vb)

Kefil olmuş olduğunuz hesaplar.

Kefil olarak gösterdiğiniz kişinin kredi riski ve ödeme performansı

Geliriniz, gideriniz

Geçmiş dönem ödenmiş ve ödenmemiş borçlarınız

Bankadaki mevduatlarınız ve süreleri

Bankalar, risk ölçümlerini yaparken eğer ilgili bankanın müşterisiyseniz banka kendi veritabanında sizin daha önce yapmış olduğunuz ödemelerin performansına bakar, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası negatif kayıtlar veritabanında sorgulama yapabilir, sizin beyanınıza dayalı başvuru skoru üretebilir.